Wybierz swój język

Podstawy sieci z Cisco IOS. Moduł 3: Routing w sieci IP

Celem tego modułu jest zapoznanie uczestników z podstawami warstwy trzeciej modelu OSI/ISO. Do warstwy tej często odnosi się określeniem L3, które jest skrótem od Layer 3. W dużej mierze zajmiemy się zagadnieniami dotyczącymi adresacji i routingu oraz tym co dzieje się w warstwie trzeciej modelu OSI/ISO. Oczywiście położymy przy tym bardzo duży nacisk na wykorzystanie technologii dostępnych w Cisco IOS CLI i praktykę. Moduł ten zawiera więcej ćwiczeń, a mniej zagadnień teoretycznych.

Po tym module uczestnicy powinni wiedzieć jak działa protokół IP, znać budowę jego nagłówka, proces fragmentacji, metody podziału adresów na podsieci (FLSM i VLSM), różnice pomiędzy routingiem klasowym i bezklasowym (CIDR), proces wyboru najlepszej trasy do miejsca docelowego, w tym cel stosowania dystansu administracyjnego i metryki. Powinien także potrafić ustawiać routing statyczny, routing pomiędzy VLAN ("router on a stick", inter-VLAN routing) z użyciem routera i przełącznika L3, listy kontroli dostępu (ACL) do filtrowania ruchu i zabezpieczania dostępu do wirtualnych terminali oraz translację adresów NAT/PAT. Są to bardzo podstawowe, a zarazem bardzo kluczowe zagadnienia dla każdego inżyniera sieciowego.

W ramach trzeciego modułu zajmiemy się podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi warstwy trzeciej, do których należy:

Moduł trzeci (razem ze standardowym zestawem ćwiczeń) powinien zająć około 12 godzin zegarowych. Zakładamy tutaj, że system binary, w tym przeliczanie w obie strony pomiędzy systemami dwójkowym i dziesiętnym oraz podział na podsieci jest znany przez uczestników i wystarczy to tylko delikatnie powtórzyć. Jeżeli tak nie jest, moduł ten może zająć więcej czasu.

Staraliśmy się, aby w każdym z modułów znalazło się również trochę użytecznych i ciekawych informacji nawet dla tych bardziej zaawansowanych uczestników szkoleń czy już doświadczonych użytkowników urządzeń firmy Cisco Systems.


Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych Facebook i LinkedIn.


Zapraszamy do kontaktu drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie +48 797 004 932 lub +48 797 004 938.